عمران و محیط زیست

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان یزد از راه اندازی مرکز مبادلات پیمانکاری فرعی ایران در این شرکت به منظور تقویت ارتباط تولیدکنندگان با بازار و گسترش صادرات آنها با حمایت و پشتیبانی وزارت صنعت خبر داد.

به گزارش روابط عمومي شركت شهركهايصنعتي يزد به نقل از ايرنا ، سید مسعود عظیمی در دومین جلسه شورای اطلاع رسانی شرکت شهرک های صنعتی استان یزد که در شرکت بهپود نخستین تولید کننده لباس بی بافت استان یزد برگزار شد، گفت: مشکل بزرگ صنعت کشور و تولید کنندگان ایران این است که جهانی فکر نمی کنند.

وی افزود: تولید کنندگان کشور و استان یزد نیازمند ایجاد نظام تعرفه گرا و نیز رابطه پولی، مالی، تکنولوژی و زمینه افزایش فروش با پیدا کردن بازارهای جدید در دنیا و تقویت صادرات هستند.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی یزد اضافه کرد: ایجاد مرکز مبادلات پیمانکاری فرعی (SPX) یکی از مهمترین اقداماتی است که در جهت اجرای شعار اقتصاد مقاومتی،‌تولید و اشتغال در سال جاری در دستور کار این شرکت قرار گرفته است.

عظیمی با بیان اینکه این مرکز سبب تسهیل یکپارچگی شرکت های داخلی و پیمانکاران فرعی (صنایع کوچک و متوسط) در زنجیره خریداران بزرگ دولتی و خصوصی(در سطح ملی و خارجی) می شود، ادامه داد: در صورتی که بتوان چنین ساختاری را برای صنایع استان تعریف کرد، گام موثری برای مرتبط ساختن صنایع کوچک به صنایع بزرگ برداشته خواهد شد.

وی در ادامه درباره دلیل تشکیل شورای اطلاع رسانی شرکت شهرک ها هم گفت: این شورا با هدف ارائه گزارش های موثق و دقیق از اقدامات و دستاوردهای مهم دولت در زمینه های حمایتی از صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی تشکیل شده است.

عظیمی ادامه داد: در جلسات شورای اطلاع رسانی بنا داریم به معرفی اقدامات مهم و شاخص شرکت برای اعضا بپردازیم و برای شیوه های مناسب اطلاع رسانی از این اقدامات برای عموم جامعه برنامه ریزی و تدوین استراتژی داشته باشیم.

در ادامه مدیر و عامل توسعه مرکز مبادلات پیمانکاری فرعی با معرفی اولیه و بیان تاریخچه و چگونگی شکل گیری مراکز SPX در دنیا و کشور ایران بیان داشت: استان یزد یکی از 8 استانی است که در کشور این مرکز در ان راه اندازی شده است و امیدواریم با ایجاد آن بتوانیم گام های مهم و عملی را برای رونق تولید و تکمیل زنجیره های تولید واحدهای صنعتی کوچک و بزرگ برداریم.

حمیدرضا خدمتگذار با بیان اینکه از زمان آغاز به کار این مرکز نزدیک به 115 واحد صنعتی کوچک و متوسط مورد بازدید و بررسی توسط کارشناسان مرکز قرار گرفته است، گفت: در مرکز SPX ، خدمات توسعه بازار از قبیل شناسایی نیازهای صنایع و معرفی و شناساندن واحدهای صنعتی کوچک به واحدهای بزرگ و همچنین خدمات توانمندسازی واحدهای کوچک از طریق ارائه آموزش های مورد نیاز با ارائه سوبسید های حمایتی به صنایع ارائه می شود.

وی افزود: هم اکنون دفاتر مبادلات بین المللی پیمانکاری فرعی در بیش از 55 کشور وجود دارد که می تواند سرویس هایی را حوزه مشاوره حقوقی، توانمندسازی و معرفی تولیدات واحدها ، سرویس های انتقال فناوری و از سوی دیگر معرفی بازارهای خارج را با سوبسیدهای بالا ارائه کند.

در این جلسه جعفری معاون خبر صدا و سیمای استان یزد نیز با تاکید بر لزوم اعتمادسازی برای تولیدکنندگان گفت: اگر این کار صورت گیرد مطمئنا تولید کنندگان از فعالیت های این مرکز استقبال خواهند کرد.

در ادامه کاظم شاملو رئیس خبرگزاری جمهوری اسلامی استان یزد با بیان اینکه باید جایگاه و نقش رسانه ها در فرایند ارتباط میان تولیدکنندگان و بازار و فروشندگان و توزیع کنندگان تعریف شود ، اظهار کرد: مرکز مبادلات در واقع بخش از خلا اطلاع رسانی را پر می کند در عین حال باید از ظرفیت رسانه ها برای معرفی مراکز تولیدی و ایجاد بازار مناسب استفاده شود.

مديرعامل شركت شهركهاي صنعتي استان يزد گفت: همزمان با برگزاري دومين جلسه شوراي اطلاع رساني شركت، اعضاي اين شورا با حضور در شهرك صنعتي يزد از واحد صنعتي بهپود توليد كننده پارچه هاي بي بافت بازديد كردند.

به گزارش روابط عمومي شركت شهركهاي صنعتي يزد، سيد مسعود عظيمي در حاشيه اين بازديد گفت: يكي از اهداف تشكيل جلسات شوراي اطلاع رساني آشنايي اعضا و اصحاب رسانه استان با وضعيت صنعت و مشكلات صنعتگران است.

عظيمي افزود: در صورتي كه خبرنگاران و مسئولين مرتبط با اخبار استان رصد دقيق و اطلاعات موثقي از وضعيت اقتصادي استان و شرايط فعاليت واحدهاي صنعتي و توليدي داشته باشند، ‌مي توانند نقش بسزايي در حمايت از توليد و اشتغال در جامعه داشته باشند.

وي با اشاره به اينكه شناخت دقيق صنايع مي تواند خوراك خبري مناسبي به رسانه ها بدهد بيان داشت: شناخت دقيق از نيازهاي صنايع بزرگ و توانمنديها و ظرفيت هاي خالي صنايع كوچ و متوسط مي تواند زمينه هاي مناسبي را براي ايجاد مباحث خبري فراهم كند.

عظيمي با بيان اينكه كمك به واحدهاي توليدي با ترويج مصرف كالاي ايراني محقق خواهد شد، افزود: خبرگزاري ها و به ويژه صدا و سيما با شناخت صحيح وضعيت صنعت و معرفي اين پتانسيل ها و توانمنديهاي ناشناخته به مردم در پيشبرد اهداف اقتصاد مقاومتي نقش آفريني مي كنند.

گفتني است: اعضاي شوراي اطلاع رساني شركت شهركهاي صنعتي با حضور در شهرك صنعتي يزد از واحد صنعتي بهپود دومين توليد كننده پارچه هاي بي بافت در كشور بازديد كردند.

شايان ذكر است اين واحد صنعتي داراي اشتغالزايي نزديك به 60 نفر مي باشد.

دومين جلسه شوراي اطلاع رساني شركت شهركهاي صنعتي استان يزد با حضور كليه اعضاء در واحد صنعتي بهپود مستقر شهرك صنعتي يزد تشكيل شد.

به گزارش روابط عمومي شركت شهركهاي صنعتي استان يزد، سيد مسعود عظيمي مديرعامل شركت ضمن ارائه گزارشي از اقدام صورت گرفته از زمان تشكيل جلسه قبل گفت: شورای اطلاع رسانی شركت با هدف ارائه گزارش های موثق و دقيق از اقدامات و دستاوردهاي مهم دولت در زمينه هاي حمايتي از صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی تشکیل شده است.

عظيمي ادامه داد: طي جلسات شوراي اطلاع رساني بنا داريم به معرفي اقدامات مهم و شاخص شركت براي اعضا بپردازيم و براي شيوه هاي مناسب اطلاع رساني از اين اقدامات براي عموم جامعه برنامه ريزي و تدوين استراتژي داشته باشيم.

وي افزود: ايجاد مركز مبادلات پيمانكاري فرعي (SPX) يكي از مهمترين اقداماتي است كه در جهت اجراي شعار اقتصاد مقاومتي،‌توليد و اشتغال در سال جاري در دستور كار اين شركت قرار گرفته است.

عظيمي با بيان اينكه اين مركز سبب تسهيل يكپارچگي شركت هاي داخلي و پيمانكاران فرعي (صنايع كوچك و متوسط) در زنجيره خريداران بزرگ دولتي و خصوصي(در سطح ملي و خارجي) مي شودصورتی که بتوان چنین ساختاری را برای صنایع استان تعریف کرد، گام موثری برای مرتبط ساختن صنایع کوچک به صنایع بزرگ برداشته خواهد شد.

در ادامه خدمتگذار عامل توسعه مركز SPX ضمن معرفي اوليه و بيان تاريخچه و چگونگي شكل گيري مراكز SPX در دنيا و كشور ايران بيان داشت: استان يزد يكي از 8 استاني است كه در كشور اين مركز در ان راه اندازي شده است و اميدواريم با ايجاد آن بتوانيم گام هاي مهم و عملي را براي رونق توليد و تكميل زنجيره هاي توليد واحدهاي صنعتي كوچك و بزرگ برداريم.

وي با بيان اينكه از زمان آغاز به كار اين مركز نزديك به 115 واحد صنعتي كوچك و متوسط مورد بازديد و بررسي توسط كارشناسان مركز قرار گرفته است، گفت: در مركز SPX خدمات توسعه بازار از قبيل شناسايي نياز هاي صنايع و معرفي و شناساندن واحدهاي صنعتي كوچك به واحدهاي بزرگ و همچنين خدمات توانمندسازي واحدهاي كوچك از طريق ارائه آموزش هاي مورد نياز با ارائه سوبسيد هاي حمايتي به صنايع ارائه مي شود.

در پايان اعضا از خط توليد پارچه هاي بي بافت واحد صنعتي بازديد كردند.

مديرعامل شركت شهركهاي صنعتي يزداز افتتاح و بهره برداري مركز فوريت هاي پزشكي شهرك صنعتي فولاد با حضور جمعي از مسئولين شهرستان اشكذر خبر داد.

در اين مراسم كه با حضور جمعي از صنعتگران، اعضاء هيت امناء شهرك صنعتي بزرگ شيراز و جمعي از مسئولان برگزار شد پايگاه اورژانس و فوريت هاي پزشكي شهرك صنعتي بزرگ شيراز افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومي شركت شهركهاي صنعتي يزد، سيد مسعود عظيمي با اعلام اين خبر گفت: هدف از ايجاد و تجهيز اين مركز ارائه كمك هاي اوليه به واحدهاي صنعتي و كارگران شاغل در اين شهرك مي باشد.

وي افزود: در اين مركز اقداماتي نظير جلوگيري از خونريزي، احياء مصدومين و انتقال به مراكز درماني براي مصدومين و شاغلين دچار حادثه در شهرك صنعتي فولاد صورت مي گيرد.

عظيمي تصريح كرد: با توجه به  اشتغال بالاي نيروهاي انساني در كارخانجات و واحد هاي صنعتي اين شهرك صنعتي، فعاليت اين مركز نقش مهمي در زمينه درمان و ارائه خدمات پزشكي اوليه به مصدومان ناشي از حوادث و سوانح ايفا خواهد كرد.

مدير عامل شركت خدماتي شهرك صنعتي فولاد نيز در اين مراسم با اشاره به اهميت ايجاد مركز فوريت هاي پزشكي در شهرك صنعتي گفت: اشتغال بيش از 700 نفر در واحدهاي صنعتي فولادي بيانگر اهميت و ضرورت راه اندازي و احداث اين مركز است.

مجيد شيخداد زاده گفت : ايجاد مركز فوريت هاي پزشكي از مهمترين نيازهاي اين شهرك بود كه با پيگيري هاي انجام شده و نيز حمايت هاي شركت شهركهاي صنعتي يزد و فرمانداري اشكذر اين موضوع محقق شد.

وي افزود: براي خريد يك دستگاه امبولانس و همچنين تجهيز و ساخت اين مركز نزديك به 3 ميليارد و پانصد ميليون ريال هزينه شده است.

نشست تخصصی در زمینه حمایت از شرکت های دانش بنیان و ارتباط آنها با خوشه های کسب و کار با حضور مدیر توسعه صنعتی شرکت شهرک های صنعتی استان یزد، عامل توسعه خوشه های طلا و سنگ و مدیر عامل کارگزاری فن بازار استان یزد برگزار شد.

در این نشست مدیر عامل کارگزاری فن بازار استان یزد گزارشی از فعالیت های این شرکت در خصوص ارزیابی شرکت های دانش بنیان و  لیزینگ محصولات دانش بنیان و ارائه وام های کم بهره و سرمایه گذاری صنعتی ارائه کرد.

در ادامه مدیر توسعه صنعتی شرکت شهرک های صنعتی استان یزد بر تدوین و اجرای برنامه های مشترک به منظورارائه خدمات این کارگزاری به واحدهای صنعتی و دانش بنیان و بهره برداری از ظرفیت های قانونی موجود و هم چنین کمک به شکل گیری ارتباط میان این شرکت ها و ذینفعان خوشه به منظور تجاری سازی و فروش محصولات و خدمات دانش بنیان تأکید کرد.

دهقان افزود: بسیاری از شرکت ها با مراحل دانش بنیان شدن آشنا نیستند و باید شرایطی فراهم شود تا این فرایند به شرکت های دارای پتانسیل اطلاع رسانی و آموزش داده شود.

در پایان مقرر شد با همکاری کارگزاری فن بازار استان یزد، دو شرکت منتخب در خوشه های سنگ و طلا با مشاوره این کارگزاری به سمت دانش بنیان شدن گام بردارند.

هم چنین تکنولوژی جدید پوست گیری کنجد که توسط یکی از شرکت های دانش بنیان مورد حمایت خوشه محصولات کنجدی ایجاد شده است، از طریق تسهیلات به سایر واحدهای تولیدی این خوشه گسترش داده شود.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان یزد گفت: در حاشیه سومین همایش ملی نقش معدن در اقتصاد و توسعه کشور که روز پنج شنبه 21 اردیبهشت 96 برگزار شد، نمایشگاهی از توانمندی های معدن و صنایع فراوری سنگ ساختمانی استان نیز برپا شد.

سید مسعود عظیمی با بیان این مطلب افزود: در این نمایشگاه یک روزه که به همت خوشه سنگ استان یزد برپا شد، مجموعه ای از تولیدات 9 واحد فرآوری سنگ استان گرداوری و به نمایش گذاشته شد.

وی هدف از برپایی این نمایشگاه را عرضه قابلیت ها، توانمندیها و ظرفیتهای صنایع معدنی و فراوری استان یزد عنوان کرد و بیان داشت: استان یزد با دارا بودن بیش از 100 واحد فراوری سنگ، رتبه چهارم در ذخایر معدنی سنگ ساختمانی را داراست و از پتانسیل و ظرفیت بالایی برای تبدیل شدن به قطب سنگ کشور برخوردار است.

استاندار يزد در اين مراسم در سخناني ضمن خيرمقدم به همه ميهمانان، با اشاره به نقش بخش خصوصی در بهره‌برداری از ظرفیت‌های معدنی کشور، اظهار کرد: دولت در حوزه استفاده از ظرفیت‌های معدنی کشور نقش حمایتی دارد.

سيدمحمد ميرمحمدي خاطرنشان كرد: توجه به بحث اکتشاف با هدف رهنمون کردن به سمت معادن تأثیرگذار، آمایش سرزمین با هدف توزیع مناسب جمعیت بر اساس ظرفیت‌های منابعی طبیعی و تدوین استراتژی ارزش افزوده از دیگر ضرورت‌های اجرایی در بحث معادن است.

منصور معاون سازمان منابع طبیعی کشور با تاکید بر راهکارهای بهره برداری اصولی از معادن در سطح کشور افزود: ایجاد سایت های معدنی و طرح احیاء و بازسازی منابع طبیعی در کنار معادن نقش بسزایی در نگهداری از منابع طبیعی کشور خواهد داشت.

کریمی عامل توسعه خوشه سنگ استان یزد نیز گفت:  این نمایشگاه و همایش با حضور معدن کاران کشور، «وجیه الله جعفری» مدیرعامل شرکت تهیه و توزیع مواد معدنی ایران و «مسعود منصور» معاون حفاظت از امور اراضی سازمان منابع طبیعی کشور به میزبانی استان یزد برگزار شد.

کریمی خاطر نشان کرد: سنگ های ساختمانی ارائه شده در این نمایشگاه با استقبال بسیار مناسب بازدید کنندگان مواجه شد و رایزنی با نهادها و مذاکره با مشتریان از دستاوردهای این نمایشگاه بود.

دوره اموزشي بيوتكنولوژي در صنايع غذايي با حمايت مالي شركت شهركهاي صنعتي استان يزد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي شركت شهركهاي صنعتي يزد، در اين دوره آموزشي كه با حضور بيش از 50 نفر از مسئولين فني و كارشناسان صنايع غذايي اردكان در شبكه بهداشت اين شهرستان برگزار شد، مباحث مختلف عملي و تئوري در زمينه هاي بهداشتي و اصول ايمني در صنعت غذا براي شركت كنندگان ارائه شد.

گفتني است طي اين دوره اموزشي شركت كنندگان با مباحثي چون تعاريف بيوتكنولوژي، مديريت بيوتكنولوژي در مواد غذايي، فوايد بيوتكنولوژي، اهميت و كاربرد بيوتكنولوژي در صنعت غذا، كنترل محصولات و روشهاي بيوتكنولوژيك در صنايع غذايي و دستاوردها و فراورده هاي بيوتكنولوژي در ايران آشنا شدند.

گفتني است اين دوره اموزشي به مدت 4 ساعت و توسط شركت سعادت آفرينان مهر برگزار شد.

نخستین مرکز آموزش طراحی طلا و جواهر استان یزد با همکاری شرکت شهرک های صنعتی و با هدف ارتقاء کیفیت این صنعت و افزایش سطح نفوذ آن در بازارهای جهان آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومي شركت شهركهاي صنعتي يزد، در این مراسم که با حضور غلامرضا سلیمانی معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در جوار اتحادیه صنف طلای یزد برگزار شد، مدیرعامل شهرک های صنعتی استان یزد با تقدیر از پیشکسوتان این حرفه گفت: در سال 93 به این نتیجه رسیدیم که خوشه طلا می تواند موجب اعتلا و ارتقاء این کسب و کار باکلاس در استان شود.

سیدمسعود عظیمی افزود: با توجه به تواضع و بی ادعایی پیشکسوتان حوزه طلا و جواهر ، این هنرصنعت بزودی پیشرفت کرد و حضور فعالانه آنها در شورای خوشه های صنعتی استان زمینه سرعت در کارها را فراهم آورد.

وی با بیان اینکه این حوزه صنعتی ، علاوه بر اینکه بدون آلایندگی و بی نیاز از آب است دارای جاذبه و نفوذ بالا در جامعه نیز هست، تصریح کرد: به همین دلیل تعداد زیادی در نخستین دوره 60 ساعته این مرکز تازه تاسیس ثبت نام کردند ولی به دلیل کمبود فضا فعلا 14 نفر در دوره شرکت می کنند.

مدیرعامل شهرک های صنعتی استان یادآور شد: تعداد زیادی از زرگران یزدی در شهرهای مختلف ایران همچون ، بندرعباس ، شیراز و مرودشت فعالیت دارند اما طراح یزدی در حوزه طلا و جواهر نداریم از این رو با همکاری اتحادیه طلا و جواهر و هزینه 350میلیون ریال شهرک صنعتی این مرکز آموزشی دایر شد.

عظیمی تاکید کرد: در عین حال به دلیل اینکه فقط در یزد طلای با عیار 20 داریم نیازمند عزم و همدلی و همگرایی و نیز رقابت سالم برای بالابردن کیفیت و کاهش قیمت برای بدست آوردن بازارهای بزرگی همچون هند هستیم.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران نيز گفت: سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرک های صنعتی متولی بحث توسعه خوشه ای کشور است و در این خصوص 396 خوشه در کشور و 19 خوشه در استان یزد شناسایی شده است.

غلامرضا سلیمانی در اين مراسم با بیان اینکه در سفر به یزد از شهرک های صنعتی بازدید کرده و در جریان فعالیت های خوشه های صنعتی ، سنگ ، کنجد و طلا و جواهر قرار گرفته است ، اظهار کرد: یکی از برنامه های اصلی این سازمان، توسعه خوشه های صنعتی است.

وی افزود: از 19 خوشه شناسایی شده در استان یزد ، توسعه پنج خوشه آغاز شده که 3 مورد تمام شده و 2 مورد نیز در حال انجام است و طلا یکی از این خوشه هاست.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران افزود: در برنامه توسعه ای خوشه ای طلا با توجه به قدمت طلا و بازار سنتی آن و تولید آن در استان ، این سازمان یکسری مطالعاتی را از طریق متخصصان آموزش دیده به منظور شناسایی مشکلات طلای یزد انجام می دهد.

سلیمانی اضافه کرد: بعد از شناسایی تمام مشکلات این صنعت به کمک زرگرهای استان، سیستم ارائه خدمات و سرویس دهی را با کمک مالی و حمایت مستقیم سه ساله فعال می کنیم تا رقابت پذیر شود.

وی با بیان اینکه یکی از گلوگاه های پیشرفت صنعت طلاسازی در استان یزد طراحی بود، تصریح کرد: اغلب طرح های طلاسازان استان یا محلی و یا کپی بود به همین دلیل با شناسایی تعدادی از فارغ التحصیلان ، یک شرکت ارائه کننده سرویس ایجاد شد.

این مسئول ادامه داد: این افراد با فراگیری آموزش های روز و آشنایی با طراحی های سه بعدی و تلفیق طرح های بومی و روز دنیا وارد عرصه کار شده و امیدواریم شاهد تحول در عرصه طلا و جواهر استان یزد باشیم.

معاون سازمان شهرک های صنعتی ایران تأکید کرد: چون بیشتر صنایع کشور ، مرکز طراحی ندارند تهیه طرح های بومی ، جدید و روز دنیا برای آنها به صرفه نیست و ایجاد این مرکز می تواند پاسخگوی تنوع مورد نیاز جامعه ، قشر جوان و توریست ها باشد.در ادامه مسئول خوشه طلاو جواهر استان یزد هم گفت: از زمانی که طرح خوشه طلا و جواهر مطرح شد نسبت به شناسایی مشکلات این حوزه اقدام کردیم که مهمترین آن نبود الگوی طراحی بومی بود.

علی کریمی افزود: با توجه به اینکه استان یزد دومین قطب تولید طلا و جواهر کشور محسوب می شود نیازمند الگوی بومی استان بودیم به همین دلیل با همکاری شهرک صنعتی و همراهی پیشکسوتان این حوزه نخستین مرکز آموزش طراحی طلا را برای ارائه آموزش های لازم در این بخش دایر کردیم.

بازديد از مركز خدمات فناوري و كسب و كار در شهرك صنعتي يزد و همچنين بازديد از يك واحد سنگبري عضو خوشه سنگ استان از جمله برنامه هاي اين سفر بود.

به گزارش روابط عمومي شركت شهركهاي صنعتي استان يزد، بمناسبت ولادت حضرت ابوالفضل العباس (ع) و روز بزرگ جانباز از جانبازان شاغل در اين شركت با حضور مديرعامل تجلیل شد .

سيد مسعود عظيمي مديرعامل شركت شهركهاي صنعتي ضمن گرامیداشت این روز بزرگ در ادامه بیان داشت: شما جانبازان افتخار همه ایرانیان هستید چرا که شما از جان وهستی خود در راه رضایت حق گذشتید و در این راه صبرومقاومت پیشه کردید تا هم اکنون ایران اسلامی در همه جای دنیا سرافراز باشد .

وی در ادامه گفت: از خداوند بزرگ می خواهیم که قدردان خون شهدا و همه جانبازان و ایثارگران و آرمانها واهدافشان باشیم .

در پایان با تقديم هدايايي از جانبازان این شركت تقدیر بعمل آمد.

چهارشنبه, 06 ارديبهشت 1396 04:24

دوره آموزشي طراحي طلا

صفحه 1 از 61

پیوندهای مرتبط

لینکستان

نظر سنجی

چه خواسته و انتظاری را از این پایگاه اطلاع رسانی دارید؟ 

کاربران آنلاین

 27 مهمان حاضر

ورود

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز10
mod_vvisit_counterدیروز443
mod_vvisit_counterاین ماه16114
mod_vvisit_counterکل بازدیدها710644