صنايع كوچك و متوسط، استخوان بندي اقتصاد و صنعت هر كشوري را تشكيل مي دهند. در اكثر كشورهاي جهان، توسعه صنايع كوچك و متوسط جزء سياستهاي اصلي و اولويت دار دولت ها به شمار مي رود و رويكرد ويژه اي به منظور حمايت از ايجاد، رشد و بقاء اينگونه واحدها اتخاذ مي شود. در شرايطي كه بیش از 90 درصد بنگاههاي اقتصادي كشور را واحدهاي كوچك و متوسط تشكيل مي دهند، هرگونه برنامه ريزي براي توسعه صنعتي و اقتصادي كشور، اشتغالزايي، توسعه صادرات غيرنفتي و نوآوري، بدون حمايت و پشتيباني از صنايع كوچك و متوسط ميسر نخواهد شد.

با توجه به رسالت سازمان صنايع كوچك و شهركهاي صنعتي ايران در راستای اجرای برنامه های توسعه ای و حمایتی از صنايع كوچك و متوسط در كشور، شركت شهركهاي صنعتي استان نیز در معاونت صنايع كوچك اقدامات زیر را در دست اجرا دارد.

 

الف)توسعه خوشه ها و شبکه هاي صنعتي

امروزه توسعه کسب و کارها از طریق مدل خوشه ای نقش محوری و بارزی در سیاستهای اقتصادی و صنعتی کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه ایفا می نماید. راهبرد خوشه هاي صنعتي به عنوان راهبردي موثر در شکل دهي توسعه صنعتي، بسته به شرايط داخلي اقتصادها، الگويي موفق براي توانمند سازي صنعتي معرفي شده است. یک خوشه صنعتی مجموعه ای از بنگاههای تجاری و غیر تجاری، متمرکز در یک مکان جغرافیایی در یک منطقه اقتصادی را شامل می شود، که برای تولید یک یا چند محصول نهایی مشابه و مرتبط برای کسب صرفه های اقتصادی بیرونی با یکدیگر ارتباطات عمودی و افقی برقرار نموده و ضمن رقابت با یکدیگر در بسیاری موارد همکاری جمعی و اقدامات مشترک دارند.

شرکت شهرکهای صنعتی استان یزد از سال 1384 اقدام به شناسایی خوشه های صنعتی دارای پتانسیل در قالب نقشه استانی خوشه های کسب کار استان یزد نموده و پس از بروز رسانی آن در مقاطع مختلف، از سال 1385 تاکنون فاز توسعه و پیاده سازی خوشه های نساجی، کاشی سرامیکی و محصولات کنجدی را اجرا نموده است. بطوریکه دو خوشه نساجی و کاشی سرامیکی به عنوان خوشه های توسعه یافته به فعالیت خود ادامه می دهند و در آینده نیز سایر کسب و کارهای دارای اولویت توسعه خوشه ای در استان یزد از این مدل توسعه ای بهره خواهند برد.

سايت‌هاي اطلاع‌رساني خوشه‌هاي صنعتي استان:

ب) آموزش و تورهاي صنعتي

آموزش و ارتقاء توانمندیهای نیروی انسانی یکی از عوامل مهم بهبود سطوح شایستگی کارکنان و عملکرد سازمانی است و به‌عنوان یکی از اجزای لاینفک و مداوم در فرآیند توسعه قلمداد می‌شود. از این رو شرکت شهرکهای صنعتی استان یزد اقدام به برگزاری دوره های آموزشی در سه بخش آموزشهای مدیریتی، کارآفرینی و مهارتی برای واحدهای صنعتی می نماید. از سالهای گذشته تاکنون بیش از 4700 نفر از این دوره ها بهره مند شده اند. علاوه بر این با هدف انتقال تجربیات بین صاحبان صنایع این شرکت اقدام به برگزاری تورهای صنعتی و بازدید از واحدهای صنعتی موفق داخل و خارج استان می نماید.

 

ج) مرکز خدمات فناوري و كسب‌ وكار يزد

بر اساس سیاست سازمان صنايع كوچك و شهركهاي صنعتي، مبنی بر ایجاد نهادهای واسطه‌ای مورد نیاز جهت تامین سرویس‌های مورد نیاز برای رشد صنعت، بویژه در رابطه با بنگاه‌های کوچک و متوسط، مطالعات ایجاد مركز خدمات فناوري و كسب و كار يزد، از سال 1385، در شركت شهرك‌هاي صنعتي استان يزد آغاز گردید. از سال 1390 ساختمان شماره 1 مركز خدمات فناوري و كسب وكار يزد تجهيز و با استقرار 9 مشاور در زمينه‌هاي مديريت استراتژيك، آموزشهاي حرفه‌اي، بازاريابي، حسابداري،  فناوري اطلاعات و همچنين خوشه‌هاي كسب و كار استان مورد بهره‌برداري قرار گرفت. ساختمان شماره 2 به وسعت 5000 متر مربع و مجهز به سالن‌ همايش، كتابخانه و نمايشگاه و ظرفيت استقرار 25 مشاور در شهرك صنعتي يزد در دست ساخت مي‌باشد كه در سال 1392 به بهره‌برداري خواهد رسيد. در حال حاضر ثبت نام و دريافت مدارك متقاضيان استقرار در مركز جديد الاحداث در دست اقدام مي‌باشد.

سايت اطلاع رساني مركز خدمات: www.YazdBTSC.ir

 

د) كمك‌هاي فني و اعتباري و تسهيلات  بانکي

طرح کمکهای فنی و اعتباری و همچنین صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک، از مهمترین ابزارهای معاونت صنایع کوچک در راستای حمایت مالی از ایجاد و حفظ بقای واحدهای صنعتی می باشد. از منابع این طرح که بر اساس ابلاغ و تخصیص سالیانه سهیمه استان از سوی سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران اجرا می گردد، تاكنون بالغ بر 150 ميليارد ریال اعتبار در قالب طرح‌هاي جديد، توسعه‌اي و سرمايه در گردش به 108 واحد صنعتي پرداخت گرديده است و با توجه به نحوه عملكرد واحدهاي صنعتي 30 درصد آنها جهت دريافت يارانه سود تسهيلات به بانك‌هاي عامل معرفي گرديده‌اند.

پس از اجراي قانون هدفمندسازي يارانه‌ها، از سال 1390، با توجه به ضرورت نوسازي و بهسازي صنايع، اعطاي تسهيلات نوسازي به واحدهاي صنعتي نیز آغاز گرديده است.

  • جهت تكميل آنلاين فرم تسهيلات اينجا را كليك كنيد.
  • جهت دريافت فرم تسهيلات نوسازي اينجا را كليك كنيد.

هـ) ساير اقدامات صورت گرفته در معاونت

- اجراي طرح نوسازي و تجديد ساختار صنايع با هدف عارضه يابي واحدهاي صنعتي،  بهبود و ارتقاء سطح بهره و ري و کيفيت، اصلاح فرايندها و ...

- کمک به توسعه بازار واحدهاي صنعتي در قالب حمايت از واحدها جهت شرکت در نمايشگاههاي داخلي و خارجي، مطالعه بازار، - اعزام و پذيرش هيأتهاي تجاري، برگزاري دوره ها و سمينار آموزشي تخصصي بازار

- تحليل استراتژيک زنجيره ارزش صنايع منتخب استان

- حمايت از پايان نامه هاي دانشجويي در مقطع کارشناسي ارشد و دکتري

- انجام مطالعات امکانسنجي طرحهاي تيپ صنعتي با هدف هدايت و راهنمايي سرمايه گذاران متقاضي استقرار در شهرکهاي صنعتي

- انجام طرحهاي پژوهشي و تحقيقاتي مرتبط با نيازهاي صنعت

- تهيه و به روزرساني بانکهاي اطلاعاتي

- عقد تفاهمنامه هاي همکاري با ساير نهادها و دستگاههاي مرتبط با صنعت و دانشگاه

جهت كسب اطلاعات بيشتر در رابطه با فعاليتهاي مذكور مي‌تونيد با همكاران معاونت (شماره‌هاي 6239701 تا 6239704) در تماس باشيد.

رديف

نام و نام خانوادگي

مسئوليت

شماره داخلي

1

ذبيح اله زارع ارناني

معاون صنايع كوچك

140

2

محمد دهقان بنادكي

توسعه خوشه‌هاي صنعتي، صندوق ضمانت صنايع كوچك

141

3

عذرا تدين

امور آموزش، تور، پايان‌نامه و طرح‌هخاي پژوهشي

142

4

محسن بهجت

امور تسهيلات، مركز خدمات فناوري و كسب و كار

143

ايميل معاونت صنايع كوچك استان يزد این نشانی پست الکترونیک دربرابر spambot ها و هرزنامه ها محافظت می شود. برای مشاهده آن شما نیازمند فعال بودن جاواسکریپت هستید مي‌باشد.

پیوندهای مرتبط

لینکستان

نظر سنجی

چه خواسته و انتظاری را از این پایگاه اطلاع رسانی دارید؟ 

کاربران آنلاین

 118 مهمان حاضر

ورود

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_counterامروز420
mod_vvisit_counterدیروز684
mod_vvisit_counterاین ماه12965
mod_vvisit_counterکل بازدیدها1003878